Ziyaretçi Defteri | Hakkımızda | Sohbet Mekanları | İletişim
Anasayfa
11,150

Tarik-i hakta çalışan ve mücahede edenler, yalnız kendi vazifelerini düşünmek lâzım gelirken, Cenâb-ı Hakka ait vazifeyi düşünüp, harekâtını ona bina ederek hataya düşerler. Edebü’d-Din ve’d-Dünya risalesinde vardır ki: Bir zaman şeytan, Hazret-i İsâ Aleyhisselâma itiraz edip demiş ki: “Madem ecel ve herşey kader-i İlâhî iledir; sen kendini bu yüksek yerden at, bak nasıl öleceksin.” Hazret-i İsâ Aleyhisselâm demiş ki: اِنَّ ِللهِ اَنْ يَخْتَبِرَ عَبْدَهُ وَلَيْسَ لِلْعَبْدِ اَنْ يَخْتَبِرَ رَبَّهُ Yani, “Cenâb-ı Hak abdini tecrübe eder ve der ki: ‘Sen böyle yapsan sana böyle yaparım. Göreyim seni, yapabilir misin?’ diye tecrübe eder. Fakat abdin hakkı yok ve haddi değil ki, Cenâb-ı Hakkı tecrübe etsin ve desin: ‘Ben böyle işlesem Sen böyle işler misin?’ diye tecrübevâri bir surette Cenâb-ı Hakkın rububiyetine karşı imtihan tarzı, sû-i edeptir, ubudiyete münâfidir.” Madem hakikat budur; insan kendi vazifesini yapıp Cenâb-ı Hakkın vazifesine karışmamalı.

 

Okunan Yer: On Yedinci Lem'a, On Üçüncü Nota
Açıklayan: Mehmed Kırkıncı Hocaefendi

Yorumlar ve Yorum ekle

 • Ziyaretçi (*) - Pzr, 07/10/2018 - 19:53
  Allah razı olsun bin kere hocam. Allah sizi O(sav) na komşu eylesin. Zannım da o dur ki. Bu kadar Allah'ına peygamberine üstadına hürmet ve özlem duyan bu zat zannımca ve duamda odur O çok sevdiği peygamberi (sav) ve üstadıyla (Ra) beraberdir. Çünkü bu özlemi ve saygı ve sevgisini Merhametiyle bilinen Rahman ve Rahim olan Allah (cc) karşılıksız bırakmayacaktır diye ümit ediyorum.
  Cevapla
 • Abdullah (*) - Cum, 20/01/2012 - 22:00
  29. dk.da M. karaman hocanın dersi karışmış. slm.Kısa zamanda düzelteceğiz inş. Selam ve Dua ile
  Cevapla
 • mesut tek/ istn. ümraniye- dudullu (*) - Per, 03/11/2011 - 22:00
  hocamızdan allah (c.c)razı olsun inşallah üstad bediüzzama na ve peygamber efendimize komşu olur.amin
  Cevapla
 • selahattin GÖK (*) - Pzr, 04/09/2011 - 21:00
  Hocamdan Allah razı olsun. ağzına, diline sağlık.Binler selam eder hümetle ellerinden öperim.Cenabı Hak'tan Hizmeti Kuraniyede muvaffakiyetler dilerim.
  Cevapla
Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.

Popüler içerik