Ziyaretçi Defteri | Hakkımızda | Sohbet Mekanları | İletişim
Anasayfa
8,277

ALTINCI NÜKTE
Kavaid-i Şeriat-ı Garrâ ve desâtir-i Sünnet-i Seniyye tamam ve kemâlini bulduktan sonra, yeni icadlarla o düsturları beğenmemek veyahut -hâşâ ve kellâ- nâkıs görmek hissini veren bid’aları icad etmek dalâlettir, ateştir. Sünnet-i Seniyyenin merâtibi var. Bir kısmı vâciptir, terk edilmez. Bir kısmı, ibadete tâbi Sünnet-i Seniyye kısımlarıdır. Diğer kısmı, “âdâb” tabir ediliyor ki, Siyer-i Seniyye kitaplarında zikredilmiş.

 

YEDİNCİ NÜKTE
Sünnet-i Seniyye edeptir. Hiçbir meselesi yoktur ki, altında bir nur, bir edep bulunmasın. Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâm ferman etmiş: اَدَّبَنِى رَبِّى فَاَحْسَنَ تَاْدِيبِى Yani, “Rabbim bana edebi güzel bir surette ihsan etmiş, edeplendirmiş.” Evet, siyer-i Nebeviyeye dikkat eden ve Sünnet-i Seniyyeyi bilen, kat’iyen anlar ki, edebin envâını, Cenâb-ı Hak, Habibinde cem etmiştir.

 

Okunan Yer: On Birinci Lem'a, 6. 7. Nükteler
Açıklayan: Mehmed Kırkıncı Hocaefendi

Yorumlar ve Yorum ekle

 • adem (*) - Per, 08/05/2014 - 21:00
  Hocamızın duruşu bile müthiş ders....
  Cevapla
 • hakan (*) - Per, 29/12/2011 - 22:00
  videoları indiremiyorum yardımcı olurmusumuz Nurpenceresi: Değerli Kardeşimiz; Bir problem görünmemektedir. Sunucuya bazen çok yüklenildiğinden anlık sıkıntılar olabilir. Tekrar denemenizi istirham ederiz. Selam ve dua ile
  Cevapla
 • hb (*) - Sal, 12/04/2011 - 21:00
  Allah razı olsun çok istifade ediyoruz da ,nükteler yanlış yazılmış sanırım
  Cevapla
Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.

Popüler içerik